Pismo slovenskim poslancem v Evropskem parlamentu pred glasovanjem o Copyright direktivi
Datum: 11. 09. 2018
Spoštovane poslanke in poslanci v Evropskem parlamentu,
po intenzivni in plodni debati v zadnjih tednih smo združeni evropski in slovenski ustvarjalci prepričani, da smo svoja stališča izrazili jasno, glasno in transparentno tako v medijih kot na družbenih omrežjih.
V razpravi, ki smo se je udeleževali tako v evropskih kot tudi v slovenskih medijih in omrežjih, smo skušali objektivno osvetliti pomen avtorskega prava in kompleksno problematiko intelektualne lastnine nasploh, da bi tako širši javnosti kot tudi poslancem ponudili celosten pregled izzivov, ki so pred njimi in vsemi nami Evropejci.
Pred glasovanjem bi radi poudarili 8 načel, za katere se nam zdi, da so se izkristalizirala skozi debato in so pomemben faktor odločanja:
- PRAVO: ker je najpomembnejši garant svobode pravna država, potrebujemo tudi pravni splet.
- SISTEM: ker sta sistem in infrastruktura intelektualne lastnine pomemben motor in varuh ustvarjalnosti ter inovativnosti, ki zaposluje sto tisoče ljudi po Evropi in temelji na mednarodnih konvencijah (bernski o avtorski pravici in pariški o industrijski lastnini), lahko edino evropsko regulirano avtorsko pravo poskrbi za ravnovesje med imetniki in uporabniki.
- ETIKA: internet ne sme ostati prostor brezpravja, kjer se “biseri in svinje" nekontrolirano širijo ne glede na načela etike, estetike in resnice.
- UNIVERZALNOST: ker smo ustvarjalci pomemben, če ne najpomembnejši del civilne družbe, poudarjamo, da naša načela izhajajo iz razsvetljenskega projekta univerzalnosti, ki ga določa etični imperativ, ta pa se je gradil z roko v roki s sistemom intelektualne lastnine.
- KOREKTIV: demokratične institucije, kot je Evropski parlament, so družbeni korektiv in zakonodajalec, ki smo ga izvolili, da bi skrbel za implementacijo družbe prava in univerzalnih načel, na katerih je grajena Evropska unija, in ne zato, da podpira laissez-faire, kakršnega zagovarjajo nasprotniki.
- SPREMEMBE: večina državljanov Evrope si po zadnjih podatkih takšnega spleta, kot ga poznamo danes, ne želi, zato poziva k spremembam.
- SKUPAJ: slovenskih ustvarjalcev je na deset tisoče, evropskih na sto tisoče, in z različnimi okroglimi mizami ter gestami smo pokazali, da znamo stopiti skupaj, ko gre za univerzalno dobro, dokazali pa smo tudi, da problematiko in njena ozadja dobro razumemo - ali če parafraziramo Prešerna: ukvarjamo se s petjem, a slepi nismo.
- ČLOVEK: zato vas pozivamo, da glasujete po svoji vesti in omogočite razvoj pravno urejenega medmrežja po meri in volji človeka, ki ne bo talec robotov, s katerimi lahko spletni giganti vplivajo na prihodnost naše demokracije, kot so to žal že dokazali v novejši zgodovini.
Glasovanje bomo spremljali z zanimanjem in prepričani smo, da boste glasovali v skladu z zgornjimi načeli.
S spoštovanjem.
Podpisniki:
DNS, Društvo novinarjev Slovenije
DSP, Društvo slovenskih pisateljev
ZIP, Združenje imetnikov pravic Slovenije
Društvo Filmski producenti Slovenije
Društvo slovenskih režiserjev
Združenje filmskih snemalcev Slovenije
Združenje fonogramske industrije Slovenije
Zveza sindikatov vseh glasbenikov Slovenije, Sindikata Glosa SKG
Društvo slovenskega animiranega filma
SiPA, združenje za zaščito interesov glasbenih založnikov
AIPA, Zavod za uveljavljanje pravic avtorjev, izvajalcev in producentov avdiovizualnih del Slovenije, k.o.
IPF, Zavod za uveljavljanje pravic izvajalcev in proizvajalcev fonogramov Slovenije, k.o.
Združenje SAZAS k.o.
SAZOR, Slovenska avtorska in založniška organizacija za pravice reproduciranja, k.o.
ZAMP, Združenje avtorjev Slovenije, k.o.