2025




Uspešno izvedeni delitev nadomestil za javno priobčitev fonogramov za leto 2024 ter končna delitev za leto 2019

Datum: 02. 07. 2025

Na podlagi pravil, ki določajo način delitve nadomestil imetnikom pravic proizvajalcev fonogramov in imetnikom pravic izvajalcev na fonogramih, smo izvedli delitev nadomestil za javno priobčitev fonogramov za leto 2024 ter končno delitev za leto 2019. Delitev smo opravili za obe kategoriji imetnikov pravic, in sicer tako za imetnike pravic proizvajalcev fonogramov kot tudi za imetnike pravic izvajalcev.

Višina dodeljenih nadomestil in podrobnejši obračunski podatki bodo imetnikom pravic dostopni preko spletnega portala ADMISS najkasneje do konca julija 2025. V portalu bo mogoče pridobiti vpogled v podatke o višini dodeljenih nadomestil po posameznih delitvah, razčlenjene po reparticijskih razredih, kakor tudi informacije o dejanski uporabi fonogramov – ti bodo razvrščeni po radijskih in televizijskih programih ter po časovnih obdobjih (mesečno ali letno).

Izplačilo nadomestil iz naslova reproduciranja fonogramov za privatno ali drugo lastno uporabo, zbranih v letu 2024, bo zaradi sodbe Sodišča Evropske unije (zadeva C-179/23) izvedeno nekoliko kasneje, vendar še vedno znotraj zakonsko določenega roka, to je najkasneje do 30. septembra 2025. Sodba se nanaša na primere, kjer sama nadomestila, ki pripadajo imetnikom pravic, niso predmet DDV, predmet DDV pa je provizija, ki jo kolektivna organizacija zaračuna za opravljanje svojih storitev v korist imetnikov pravic. Ker nadomestila za reproduciranje fonogramov za privatno ali drugo lastno uporabo ne predstavljajo predmeta DDV, mora IPF, k.o., v tem primeru skladno z navedeno sodbo pravilno obračunati in zaračunati DDV na provizijo oz. storitev kolektivne organizacije. Ta sprememba vpliva na način izračuna končnih zneskov, zato bo izplačilo nadomestil iz naslova reproduciranja fonogramov za privatno ali drugo lastno uporabo izvedeno po ustrezni prilagoditvi informacijskega sistema.

Do konca septembra 2025 bomo predvidoma izvedli tudi prvo delitev nadomestil za javno priobčitev videogramov in sicer za leto 2024. Gre za pomemben mejnik, saj bo to prvič, da bodo nadomestila iz tega naslova razdeljena med imetnike pravic v okviru delitvenega postopka IPF, k.o.




Izvedena skupščina članov IPF, k.o.

Datum: 02. 07. 2025

V ponedeljek, 30. junija 2025 je bila v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije uspešno izvedena skupščina članov IPF, k.o. Člani so bili seznanjeni z Letnim poročilom za leto 2024, ki med drugim izkazuje 22 % višje prihodke od leta 2023 in postavlja nov rekord zbranih nadomestil pri 8,87 milijonov EUR ter delilne mase nad 6 milijonov EUR. Nato je podal poročilo o delovanju Nadzornega odbora njegov predsednik Boštjan Menart. Člani so bili seznanjeni tudi s Poslovno-finančnim načrtom za leta 2025-2027, ki predstavlja srednjeročne usmeritve za poslovanje. Vse naštete dokumente so člani z glasovanjem sprejeli oziroma potrdili.

Nato so člani odločali še o oblikovanju in porabi sredstev namenskih skladov, o pravilih o delitvi nadomestil ter o imenovanju pooblaščenega revizorja za prihodnja tri leta. Sprejete spremembe glede izobraževalnega, kulturnega in socialnega namenskega sklada bodo po našem prepričanju okrepile možnosti imetnikov pravic za uspešno ustvarjanje, kar je njihov osnovni cilj.

Po izčrpanem dnevnem redu so pod točko Razno nekateri prisotni člani podali svoje pobude in komentarje, na katere je že na licu mesta odgovoril tudi direktor Viljem Marjan Hribar. Med drugim je bil podan komentar, da je konflikt interesov med izvajalci in proizvajalci premočan, da bi omogočal učinkovito zaščito pravic obeh kategorij imetnikov pravic. Na to želimo podati dodatno pojasnilo v izogib nerazumevanju, in sicer da se IPF, k.o. v vsem času svojega obstoja uspešno bori za vse kategorije imetnikov pravic, ki jih zastopa, kar je razvidno tudi iz rezultatov v do sedaj objavljenih letnih poročilih. V tujini obstajajo tudi drugačni načini združevanja imetnikov pravic od načina, ki ga poznamo v Sloveniji, je pa potrebno pri ocenjevanju smiselnosti gledati celo sliko, ne le nekatere elemente. Na majhnih trgih, kjer so pravila ekonomije obsega neizprosna in veliko bolj pomembna kot v večjih državah, je nujno upoštevati tudi stroškovni vidik upravljanja. Vsaka nova organizacija pomeni tudi nove stroške in vsakokratni ločen način upravljanja izgubi vse sinergijske učinke, ki jih prinaša skupno delovanje v skupno korist, kar dokazuje tudi primerjava s tujo prakso.

Vsem navzočim se zahvaljujemo za konstruktivno sodelovanje pri izvedbi skupščine!




Sklenjen nov skupni sporazum – radiodifuzna retransmija

Datum: 16. 06. 2025

13. junija 2025 je bil podpisan nov Skupni sporazum med Združenjem kabelskih operaterjev Slovenije GIZ, Združenjem slovenskih operaterjev digitalnih televizijskih storitev (na strani uporabnikov varovanih del) ter Zavodom za uveljavljanje pravic izvajalcev in proizvajalcev fonogramov Slovenije, k.o. (na strani imetnikov pravic) za ureditev pogojev uporabe fonogramov in videogramov pri retransmisiji radijskih in televizijskih programov.

Podpis

V sporazumu je določena tarifa in okoliščine za uporabo fonogramov in videogramov iz repertoarja IPF pri dejavnosti retransmisije radijskih in TV programov in dopolnilnih dejavnosti operaterjev retransmisije. Sporazum začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu RS.

 Z začetkom veljave novega sporazuma prenehata veljati Skupni sporazum za določitev pogojev in višine nadomestil za uporabo fonogramov pri retransmisiji radijskih in televizijskih programov s strani kabelskih in IPTV operaterjev (Uradni list RS, št. 48/2018) in Dogovor o določitvi vmesne tarife do sklenitve Skupnega sporazuma za priobčitev javnosti videogramov v primeru radiodifuzne retransmisije (Uradni list RS, št. 32/2024).

Veseli smo, da smo s sklenjenim sporazumom utrdili partnerski odnos s predstavniki operaterjev in hkrati ponosni, da smo zaključili pogajanja in podpisali sporazum za področje radiodifuzne retransmisije radijskih in televizijskih programov tudi za videograme. To je prvi podpisan sporazum, ki smo ga podpisali na podlagi Dovoljenja za kolektivno upravljanje določenih pravic izvajalcev na videogramih in filmskih producentov.

Podpisniki

Ob še enem zaključenem poglavju pozitivno zremo v prihodnost in se že pripravljamo na pogajanja za sklenitev sporazumov tudi z drugimi skupinami uporabnikov na področju določenih pravic izvajalcev na videogramih in filmskih producentov.




Člane IPF, k. o. obveščamo o sklicu seje skupščine

Datum: 13. 06. 2025
Na podlagi določil Zakona o kolektivnem upravljanju avtorske in sorodnih pravic (ZKUASP) in na podlagi Statuta IPF, k.o. sklicujem
sejo Skupščine IPF, k.o.,
ki bo v ponedeljek, 30. junija 2025, ob 10.00 v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije, Dimičeva ulica 13, Ljubljana (Dvorana C, 1. nadstropje).
Dnevni red:
  1. Otvoritev seje skupščine
  2. Poročilo Nadzornega odbora IPF, k.o., sprejem Letnega poročila za poslovno leto 2024 in sprejem Finančnega načrta za poslovna leta 2025, 2026 in 2027
  3. Namenski skladi
  4. Imenovanje revizorja
  5. Akti IPF, k.o.
  6. Razno
 Viljem Marjan Hribar, direktor
POSEBNA OPOZORILA
  1. V skladu s 35. členom Statuta mora morebitni pooblaščenec pooblastilo za sodelovanje in glasovanje na skupščini kolektivni organizaciji predložiti najpozneje 3 delovne dni pred zasedanjem skupščine. Navodila pooblaščencu morajo biti jasno razvidna iz pooblastila. Priglasitve pooblastil, ki jih kolektivna organizacija prejme po izteku uradnih ur na dan izteka roka iz navedenega člena, so neveljavne in pooblaščenec na seji skupščine pooblastiteljev, katerih pooblastitev je prepozno prijavil, ne more zastopati.
  2. Zaradi zagotavljanja ustreznih pogojev za izvedbo seje skupščine vas prosimo, da svojo udeležbo na seji najavite na elektronski naslov skupscine@ipf.si vsaj tri delovne dni pred izvedbo seje skupščine.
Gradiva za sejo skupščine bodo od 13. 6. 2025 objavljena na spletni strani ADMISS (https://admiss.ipf.si/, razdelek Dokumenti), v času uradnih ur pa jih po predhodni najavi lahko prevzamete tudi na sedežu IPF, k.o., Argentinska ulica 17, Ljubljana.
Poslano: 
  • članom Skupščine IPF, k.o.
  • Uradu Republike Slovenije za intelektualno lastnino
  • Agenciji Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve

 




27. maja 2025 je AEPO-ARTIS v Bruslju organiziral svojo letno konferenco, ki je bila letos naslovljena Pravično plačilo izvajalcev kot cilj EU

Datum: 09. 06. 2025

Dogodek je pritegnil več kot 100 udeležencev, pri čemer je več kot polovica predstavljala zunanje deležnike iz vse Evrope, vključno z oblikovalci politik iz evropskih institucij, predstavniki nacionalnih stalnih predstavništev ter raznoliko paleto drugih iz ustvarjalne industrije. Konference se je udeležilo tudi zelo veliko članov AEPO-ARTIS, zaradi česar je bila to najbolj obiskana konferenca AEPO-ARTIS v zadnjih letih.

 

Generalna skupščina AEPO-ARTIS je potekala 28. maja 2025, udeležilo pa se je je 55 udeležencev, ki so predstavljali 35 članic AEPO-ARTIS iz 26 različnih držav.

Po predstavitvi letnega poročila, ki se je osredotočilo na dejavnosti v letu 2024, so bila potrjena revidirana računovodska poročila. Po razpravi o ciljih za prihodnja leta sta bila potrjena proračun za leto 2026 in z njim povezani prispevki.

V skladu s statutom AEPO-ARTIS so bile izvedene volitve v upravni odbor. Trije kandidati so se potegovali za ponovno izvolitev: José Luis Sevillano (AIE, Španija), Tilo Gerlach (GVL, Nemčija) in Stefan Lagrell (SAMI, Švedska). Ker ni bilo drugih kandidatov, so bili vsi trije ponovno izvoljeni za nov triletni mandat. Iskreno jim čestitamo, celotna skupnost AEPO-ARTIS pa se veseli njihovega prispevka v upravnem odboru v prihodnjih treh letih.

AEPO-ARTIS se zahvaljuje vsem članom za izkazano zaupanje v organizacijo. Zagotavljajo, da si bodo prizadevali to zaupanje upravičiti v naslednjih 12 mesecih.

 







{