IFPI evropska konferenca za pravice priobčitve javnosti, Berlin, 21. in 22. maj 2025
Datum: 27. 05. 2025
V Berlinu je potekala evropska konferenca IFPI (Mednarodnega združenja fonogramske industrije) za pravice priobčitve javnosti, na kateri so bile tokrat izpostavljene teme licenciranje prireditev ter delitev nadomestil iz naslova malih uporabnikov in prireditev. O slednji temi je imel IPF predstavitev lansko leto v Londonu na svetovni konferenci, letos pa je sledilo nadaljevanje te teme skozi analizo vzorcev za delitev pri drugih organizacijah. Pri tem si je vredno zapomniti en podatek, in sicer, da je IPF-ov vzorec za delitev nadomestil malih uporabnikov skoraj identičen vzorcu, ki ga uporablja PPL v Združenem Kraljestvu, medtem ko ostale organizacije po svetu uporabljajo bistveno manj natančne podatke.
Tokrat je bil IPF povabljeni k predstavitvi licenciranja prireditev, saj tudi na tem segmentu navzgor odstopamo od mnogih drugih držav. V primerjalni analizi po ključnih kazalnikih IPF postavljajo v družbo držav, kot so Nizozemska, Belgija in Italija, medtem ko so ostale evropske države po istih kriterijih bistveno manj uspešne. Podatki kažejo, da ima IPF dobro pokrit trg, da je IPF na trgu prepoznaven in da ima z veliko večino uporabnikov ter njihovih združenj dobre odnose.
Poleg IPF sta imeli predstavitev še italijanska organizacija SCF in portugalska organizacija Audiogest. Predstavnik SCF je poudaril, da se jim zdi pomembno, da je postopek prijave prireditve in tarifna struktura čim bolj enostavna. Ker zbirajo nadomestila preko SIAE, avtorske KO, imajo tarifno strukturo usklajeno z njimi (kriteriji so isti, čeprav imajo vsak svojo tarifo). Iz predstavitve portugalske organizacije in primerjalnih podatkov je bilo razvidno, da so razlike v deležu prireditev znotraj celotnih prihodkih delno odvisne tudi od navad trga oziroma načina življenja po državah. Mediteranska Evropa v primerjavi s celinsko več časa preživi zunaj, v lokalih in na prireditvah, kar se odraža tudi v številu in velikosti dogodkov.
Odziv na predstavitev je bil zelo pozitiven, kar kaže na to, da je IPF s svojim delom uspešen in mnogokrat inovativen z rešitvami, ki so zanimive tudi za širši evropski prostor. Na IPF smo veseli, da je naše delo prepoznano in cenjeno pri sestrskih organizacijah in stanovskih krovnih združenjih.
Konferenca se je dotaknila tudi pomembnih sprememb v zakonodaji, tehnologiji, licenciranju AV sektorja ter vprašanju umetne inteligence, ki z mnogimi orodji močno posega tudi v ustvarjalni sektor. Udeleženci konference so se strinjali, da je za primerno rešitev teh vprašanj nujno doseči mednarodne zakonodajne okvire, ki bodo zaščitili imetnike pravic in njihova dela pred nepooblaščeno uporabo.